وبلاگ

بهترین مسواک مخصوص حساسیت دندان

بهترین مسواک مخصوص حساسیت دندان

بهترین مسواک مخصوص حساسیت دندان

حس گز گز شدن دندان، دقیقا زمانی که داریم از خوردن بستنی یا خوراکی مورد علاقه مان لذت می بریم، به سراغمان می آید و با ایجاد یک درد شدید در میان دندان ها، باعث می شود فکر خوردن نوشیدنی یا خوراکی های گرم و سرد را کلا از سرمان بیرون کنیم اما این اجتناب از خوردن تا چه زمانی می تواند ادامه داشته باشد؟

 قطعا قرار نیست که شما تمام زندگی خود را به دست و پنجه نرم کردن با درد ناشی از حساسیت دندان بگذرانید؛ چرا که این درد در اکثر مواقع ناشی از حساسیت دندان هاست و حساسیت را هم تا حدودی می توان با استفاده از مسواک مخصوص حساسیت یا خمیر دندان مخصوص کنترل کرد اما اگر از ویژگی های مسواک مخصوص حساسیت اطلاعاتی ندارید و می خواهید بهترین مسواک مخصوص حساسیت دندان را بشناسید در ادامه مقاله با ما همراه باشید. همچنین در این مقاله راه های دیگر کنترل حساسیت دندان نیز مورد بررسی قرار می گیرد.

علت حساسیت دندان و عوامل موثر بر ایجاد حساسیت دندان

علت حساسیت دندان و عوامل موثر بر ایجاد حساسیت دندان

قبل از این که به بررسی راه های درمان حساسیت بپردازیم، شناخت علت حساسیت و عوامل موثر بر ایجاد حساسیت دندان، اهمیت بسیاری دارد؛ چرا که با تداوم برخی عادت های روزمره بدون این که اطلاع داشته باشیم، درحال ایجاد حساسیت دندان یا تشدید آن هستیم که این موضوع می تواند موجب به وجود آمدن حفره دندانی و عواقب ناشی از آن شود. تعدادی از عوامل موثر بر ایجاد حساسیت دندان عبارتند از:

استفاده نادرست و محکم از مسواک

مسواک زدن که یکی از عوامل اساسی در افزایش و بهبود بهداشت دندان است، اگر با احتیاط و با روش درست انجام نشود، می تواند آسیبی جدی به دندان ها وارد کند. یکی از موارد استفاده نادرست از مسواک، محکم مسواک زدن و فشار آن بر دندان است که عاملی برای سایش دندان و نازک شدن مینای دندان می باشد.

دندان قروچه

فشار و ساییدن دندان ها به هم که در اثر عوامل مختلفی، مانند استرس یا کج بودن دندان ها به وجود می آید، در گذر زمان ممکن است باعث آسیب به مینای دندان و آشکار شدن لایه های داخلی دندان بشود. همچنین ساییدن دندان ها به یکدیگر در برخی موارد از خستگی عضلات فک یا اختلال مفصل فک نشات می گیرد که در چنین شرایطی لازم است به پزشک متخصص مراجعه شود تا بتوان از آسیب بیشتر به دندان ها جلوگیری کرد.

شکستگی دندان

شکستگی دندان که یکی از مهمترین دلایل حساسیت دندان محسوب می شود، ممکن است در هر سن و سالی رخ دهد اما در اکثر موارد این اتفاق ناخوشایند در سنین ۵۰ سال به بالا اتفاق می افتد که به شکستگی دندان منجر می شود. در این مواقع، هنگام خوردن نوشیدنی های گرم یا سرد، درد شدیدی احساس می شود و این درد شدید که به سندرم دندان ترک خورده شهرت دارد، حس ناخوشایندی را در هنگام غذا خوردن به وجود می آورد.

روش صحیح مسواک زدن دندان های حساس

علاوه بر اینکه مسواک زدن اصولی دندان های حساس امری واجب است، می توان رعایت نکات اصولی مسواک زدن را نوعی پیشگیری از ایجاد حساسیت دانست؛ در نتیجه نکاتی که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم، می توانند تضمین کننده سلامت دندان های شما به حساب بیایند.

 • جهت مراقبت از دندان های حساس، یافتن خمیر دندان و مسواک مخصوص حساسیت امری ضروریست؛ چرا که وجود خمیر دندان مناسب موجب کاهش جرم دندان شده و مینای دندان را تقویت می کند. برای این منظور بهتر است دوبار در روز از خمیردندان مناسب دندان های حساس پاتریکس استفاده کنید تا با بهره مندی از نیترات پتاسیم و فلوراید سدیم موجود در این خمیر دندان، از دندان هایتان در برابر حساسیت های شدید محافظت شود.
 • مسواک را به صورت چرخشی و با زاویه ۴۵ درجه از سمت لثه به لبه دندان حرکت دهید تا علاوه بر تمیزی کامل شیار های دندان، از آسیب مسواک به مینای دندان در اثر حرکت نادرست آن جلوگیری شود.
 • بهتر است مسواک زدن را از سطح بیرونی دندان آغاز کنید و پس از آن سطوح داخلی دندان ها را شستشو دهید.
 • از شستشوی زبان غافل نشوید؛ چرا که اکثر باکتری های به وجود آورنده بوی بد دهان بر روی سطح زبان مستقر هستند و شستشوی زبان می تواند این باکتری ها را از بین ببرد.ها نیز کمک کند.

با دندان های حساس چه کنیم؟

 • استفاده از دهانشویه حساس (بدون الکل) پاتریکس را شروع کنید.
 • دوبار در روز از خمیر دندان مخصوص دندان های حساس پاتریکس استفاده کنید.
 • بعد از غذا خوردن تا حدود ۱ ساعت مسواک نزنید؛ زیرا اسید های موجود در غذا می توانند مینای دندان را آسیب پذیر کنند.
 • اگر از نوشیدنی‌های گازدار و خوردن غذاهای شیرین یا اسیدی لذت می‌برید، باید بدانید که مواد قندی و اسیدی می توانند باعث از بین رفتن مینای دندان شوند. برای کمک به بهبودی دندان‌ها، مقدار غذاها و نوشیدنی‌های اسیدی و شیرین را در وعده های غذایی خود محدود کنید.
 • در صورت تمایل به نوشیدنی های اسیدی برای جلوگیری از تماس مستقیم آن ها با دندان، استفاده از نی را فراموش نکنید.
 • از مسواک های با الیاف نرم استفاده کنید؛ زیرا این مسواک ها با الیاف انعطاف پذیری که دارند، به راحتی خم می شوند و بدون آسیب رساندن به دندان آن ها را تمیز می کنند.
 • پس از مسواک زدن بهتر است از بهترین نخ دندان برای تمیزی کامل فواصل بین دندانی استفاده کنید و در صورت داشتن حساسیت استفاده از یکی از انواع نخ دندان به نام نخ دندان تفلون با خاصیت ارتجاعی می تواند بسیار موثر باشد .

معرفی بهترین مدل های مسواک برای دندان های حساس

با توجه به این که خرید مسواک خوب برای دندان های حساس بسیار حائز اهمیت است، در این بخش می توانید لیستی از بهترین مسواک های ایرانی برای دندان های حساس را مشاهده کنید.

 1.  مسواک اسپلیت پاتریکس

مسواک اسپلیت پاتریکس

یکی از محصولات پر طرفدار برند پاتریکس که عملکردی فوق العاده برای جلوگیری از حساسیت دندان دارد، مسواک اسپلیت پاتریکس است. این مسواک با داشتن الیاف نرم و دو سر تیز در ساختار برس خود، فواصل بین دندان ها را به طور کامل تمیز می کند و با داشتن الیاف نرم از آسیب احتمالی به مینای دندان جلوگیری کرده که همین امر موجب می شود مسواک اسپلیت پاتریکس در کنترل حساسیت نقش موثری داشته باشد.

سایزبزرگ
میزان زبرینرم
ویژگی

دسته فاقد لغزش دارد.

طراحی خاص برای قرار گیری بر روی لبه لیوان

درپوشدارد
پد تمیزکننده زباندارد
 1.  مسواک طرح کاپل پاتریکس

مسواک طرح کاپل پاتریکس

با توجه به اهمیت بیش از پیش بهداشت دهان پس از ازدواج، بسیاری از زوجین تمایل دارند که در این دوران مسواک ست با طرحی خاص تهیه کنند اما یکی از موارد مهم در انتخاب انواع مسواک علاوه بر داشتن ظاهر زیبا، استفاده از مسواک هایی با الیاف نرم برای جلوگیری از بروز مشکلاتی از قبیل حساسیت دندان است که برند پاتریکس با تولید محصولی خاص و زیبا به نام مسواک طرح کاپل برای زوجین، دغدغه همیشگی آن ها برای انتخاب مسواکی با کیفیت و زیبا را حل کرده است.

سایزمتوسط
میزان زبرینرم
ویژگی

دارای دسته کامفورت زیبا و دکوراتیو

دارای الیاف دوسر تیز جهت پاکسازی بهتر فواصل بین دندانی

مناسب از نظر اقتصادی

درپوشندارد
پد تمیزکننده زبانندارد
 1.  مسواک پروکلین اسکارد

مسواک پروکلین اسکارد

دو بار در روز، شستشوی دندان ها با استفاده از مسواکی با الیاف اسفنجی و ته گرد نه تنها پلاک های زرد و پر از باکتری بر روی دندان را از بین می برد بلکه با الیاف نرم خود لثه ها را هم به طور کامل پاکسازی می کند. برای این منظور مسواک پروکلین اسکارد نوعی مسواک همه فن حریف برای حساسیت لثه و دندان به حساب می آید.

سایزمتوسط
میزان زبری

نرم

متوسط

سخت

ویژگی

به کارگیری مواد تخصصی در طراحی بخش اسفنجی و سفیدکنندگی کامل دندان ها (مناسب افراد سیگاری)

دارای الیاف کاملا ته گرد برای پاکسازی ملایم و موثر لثه، محافظ سطوح دندان و مینای دندان

دارای دسته فاقد لرزش

درپوشدارد
پد تمیزکننده زبانندارد
 1. مسواک اسمارت کلین اسکارد

مسواک اسمارت کلین

برای از بین رفتن درد ناشی از حساسیت و داشتن دندان های سالم، لازم است از مسواک با الیاف اسفنجی و نرم استفاده کنید. برای این منظور برند اسکارد با تولید مسواک های اسمارت کلین به کمکمان آمده است تا درد های ناشی از حساسیت را بهبود بخشد.

سایزمتوسط
میزان زبری

نرم

متوسط

سخت

ویژگی

دارای TIPبرای سهولت و راحتی در تمیزی دندان های انتهایی

دارای الیاف اسفنجی نرم در اطراف برس جهت پاکسازی و ماساژ لثه

دارای نخ دندان اختصاصی

درپوشدارد
پد تمیزکننده زباندارد
 1. مسواک ایت اسکارد

مسواک ایت اسکارد 

مسواک ایت اسکارد، گزینه مناسبی برای از بین بردن پلاک باکتریایی روی دندان می باشد. همچنین این مسواک با داشتن الیاف نرم و اسفنجی در ساختار خود، تمامی ذرات ریز غذا را از لا به لای دندان ها خارج می کند و دندان هایی تمیز و صدفی را به ما هدیه می دهد. مسواک ایت اسکارد دارای نشانگر خمیردندان است و قابلیت انطباق با شکل دندان ها را نیز دارد که ویژگی های منحصر به فرد این مسواک آن را تبدیل به یکی از محبوب ترین مسواک های برند اسکارد کرده است.

سایزمتوسط
میزان زبرینرم
ویژگی

برس منحصر به فرد برای تمیزی قسمتهای مقعر دندان ها

دارای بافت اسفنجی که باعث کنترل کف خمیردندان و پوشش بهتر سطوح دندان ها می شود.

دارای نشانگر خمیردندان قابل انطباق با شکل دندان ها

درپوشدارد
پد تمیزکننده زباندارد
 1. مسواک شاین اسکارد

مسواک شاین اسکارد

شستشوی کامل دندان های انتهایی یکی از مشکلات اکثر ما در هنگام مسواک زدن به حساب می آید؛ از این رو برند اسکارد با طراحی سر باریک و فشرده در مسواک های شاین، این مشکل را حل کرده و با قرار دادن الیاف نرم در سری مسواک شاین آن را تبدیل به یک انتخاب ویژه برای درمان حساسیت دندان کرده است.

سایزمتوسط
میزان زبری

نرم

متوسط

سخت

ویژگیسر باریک و فشرده مسواک، امکان دسترسی به بخش های دور از دسترس و انتهایی دندان ها را فراهم می کند.
درپوشدارد
پد تمیزکننده زباندارد
 1. مسواک تکنو اسکارد

مسواک تکنو اسکارد

مسواک تکنو اسکارد، نوعی مسواک با الیاف نرم است که برای خشک شدن سریعتر برس پس از مسواک زدن، در سری آن منافذی تعبیه شده تا علاوه بر بهره مندی از تکنولوژی روز دنیا، از رشد باکتری ها در الیاف مسواک جلوگیری کند.

سایزمتوسط
میزان زبری

نرم

متوسط

سخت

ویژگی

بهره مندی از منافذ انتهای الیاف جهت خشک شدن سریع تر برس و جلوگیری از جذب باکتری دارای تکنولوژی منحصر به فردی است که برای اولین بار در ایران ارایه شده است.

جلوگیری از جذب آلودگی و کپک به الیاف مسواک

درپوشدارد
پد تمیزکننده زبانندارد

 

 1. مسواک اسمارت اکشن

مسواک اسمارت اکشن

مسواک اسمارت اکشن پاتریکس که یکی از جدید ترین انواع مسواک های این برند محسوب می شود با داشتن الیاف نرم، اسفنجی و زاویه دار در ساختار خود گردش خون را در لثه افزایش می دهد. همچنین از دیگر مزایای این مسواک، می توان به فرم دسته مسواک اشاره کرد که با داشتن دسته ارگونومیک و با تکیه بر انگشت شست حرکت مسواک را درون دهان به بهترین شکل کنترل می کند.

سایزمتوسط
میزان زبری

نرم

متوسط

ویژگی

دارای الیاف نرم با فرم اسفنجی زاویه دار

امکان کنترل بیشتر مسواک زدن با داشتن فرم پهن در انتهای دسته مسواک

قدرت تمیز کنندگی بالا و ماساژ لثه

درپوشدارد
پد تمیزکننده زباندارد

 

 1. مسواک سوپر سنستیو

مسواک سوپر سنستیو

بدون اغراق، مسواک سوپر سنستیو را می توان به عنوان یکی از بهترین مسواک های ساخته شده مخصوص دندان های حساس در نظر گرفت چرا که این مسواک علاوه با داشتن نرم ترین الیاف به فواصل بین دندان نفوذ کرده و به تمیز کردن کامل پلاک های میکروبی و ذرات باقی مانده غذا در لا به لای دندان می پردازد.

سایزمتوسط
میزان زبرینرم
ویژگی

تطبیق پذیری راحت دسته مسواک سوپر سنستیو با آناتومی دهان و دندان.

دارای دسته ارگونومیک

دارای الیاف نرم مخصوص دندان های حساس

درپوشدارد
پد تمیزکننده زبانندارد

چند روش برای تسکین درد دندان های حساس

می توان موارد زیر را به عنوان بهترین روش های درمان دندان های حساس در نظر گرفت.

فلوراید

شنیدن نام فلوراید برای ما یاد آور خاطرات کودکی است؛ دقیقا زمانی که برای نگه داشتن فلوراید در دهانمان باید در صف مدرسه می ایستادیم اما این ماده چه خاصیتی دارد که استفاده از آن در کودکی و بزرگسالی امری ضروری است؟ فلوراید با خواص ویژه خود برای تقویت دندان و برطرف کردن حساسیت بسیار موثر است و باعث استحکام مینای دندان می شود.

عصب کشی

در حساسیت های شدید با تشخیص پزشک عصب کشی می تواند درمانی موثر باشد که با درمان عصب های دندان تا حد زیادی حساسیت دندان برطرف شده و التیام می یابد.

پیوند لثه

در برخی موارد، تخریب بافت لثه تا آنجایی پیش می رود که پزشک برای درمان حساسیت ناچار به پیوند لثه شده و برای محافظت از ریشه بیرون زده دندان باید این پیوند را انجام دهد.

در انتها

حساسیت دندان و درد شدید آن به سادگی و در اکثر موارد، تنها با استفاده از یک مسواک خوب و البته مخصوص دندان های حساس قابل درمان است اما در ابتدا باید به علت آن پی ببریم و با روش های دیگر از جمله استفاده از خمیردندان های مخصوص، دهانشویه مخصوص و در موارد شدید تر روش های پزشکی مانند عصب کشی و پیوند لثه، این مشکل را برطرف سازیم. ما در این مقاله سعی کردیم با بررسی تمامی نکات برای حساسیت دندان به شما در درمان هر چه سریعتر این بیماری کمک کنیم.

فهرست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منوی دسته بندی های خود را در تنظیمات تم -> سربرگ -> منو -> منو موبایل (دسته ها)