وبلاگ

تصویر شاخص خدمات هتل داری

خانه داری هتل چیست؟ انواع خدمات هتل داری

زمانی که مسافران اقدام به رزرو هتل می کنند، هتل داران لیستی از خدماتی که ارائه می دهند را پیش روی مهمانان قرار می دهند. هتل از بخش های متفاوت و زیادی تشکیل شده است که هر کدام وظیفه خاصی را به عهده گرفتند. یکی از خدمات ارائه شده توسط هتل، خانه داری هتل است. خدمات خانه داری هتل چیست؟ پرسنل خانه دار چه وظایفی دارد؟ چه قوانینی برای انجام چنین خدماتی وجود دارد؟ تمام این سوالات مواردی هستند که به آن ها خواهیم پرداخت.

 

خدمات خانه داری هتل چیست؟

خانه داری هتل چیست؟

فرض کنید در پایان یک روز کاری سخت نیاز به استراحت دارید و وارد اتاق خود می شوید تا استراحت کنید اما با صحنه ای مواجه می شوید که نه تنها به استراحت فکر نمی کنید، بلکه به شدت از شلوغی محیط اطراف کلافه خواهید شد. اتاق های هتل نیز از این قاعده مستثنی نیستند و نیاز به تمیزی و نظافت دارند. آن بخش از هتل که چنین خدماتی را به مسافران ارائه می دهد، خانه داری هتل نام دارد. برای مهمانان یک هتل نظافت و پاکیزگی از اهمیت بالایی برخوردار است و وظیفه خانه داری هتل رعایت بهداشت و نظافت و همچنین فراهم کردن محیطی مناسب برای آرامش و راحتی هرچه بیشتر مسافران است. این بخش از مهم ترین قسمت های هتل است و منابع انسانی زیاد و آموزش دیده در این زمینه فعالیت می کنند.

 

وظایف خانه داری چیست؟

در دید اول شاید خانه داری هتل کار ساده و سطحی به نظر بیاید اما دارای نکات ریزی هستند که برای مسافران اهمیت زیادی دارد. برخی از مسئولیت هایی که این بخش به عهده دارد عبارت اند از :

 

 • بهداشت و نظافت اتاق ها

تمیز کردن اتاق ها اولین اقدامی هست که پس از خروج مهمان باید انجام شود تا اتاق برای مسافر بعدی آماده باشد. نظافت اتاق شامل: گردگیری، مرتب کردن، جارو کشیدن، شستن کف زمین و مرتب کردن تخت خواب ها است.

 

 • نظافت سرویس های بهداشتی

سرویس بهداشتی از جمله بخش هایی است که رعایت بهداشت و تمیزی آن برای مهمانان یک هتل بسیار مهم است. نظافت سرویس بهداشتی شامل: ضد عفونی مناسب، تمیز کردن آینه ها، سیستم تهویه و تهیه لوازم مصرفی با کیفیت بالا می باشد.

 

 • نظافت رستوران

اهمیت تمیز بودن محل سرو غذا و نوشیدنی برای هیچکس پوشیده نیست و به این بخش باید به خوبی دقت شود. از جمله مواردی که باید در نظافت رستوران رعایت کرد: تهویه هوا، نظافت میز، صندلی، ظروف و قاشق چنگال، نظافت محیط از جمله کف زمین و دیوار ها می باشد.

 

قوانین خانه داری هتل

قوانین خانه داری هتل

یک سری قوانین در این زمینه وجود دارد که باید توسط پرسنل و مهمانان رعایت شود. عموما چنین قوانینی در تمامی هتل ها یکسان می باشد اما ممکن است در برخی هتل ها سخگیرانه تر باشد.

 

 1. زمان نظافت

نظافت اتاق و ارائه چنین خدماتی باید زمانی انجام شود که مسافر درون اتاق نباشد.

 

 1. تعویض لوازم یک بار مصرف

در طول زمانی که مسافر در هتل حضور ندارد بخش خانه داری هتل موظف است اقلامی مانند: شامپو، صابون، دستمال کاغذی و لوازم دیگر که مورد استفاده قرار گرفته است را شارژ کند و همچنین اقدام به تعویض حوله و رو تختی کند. شارژ لوازم یک بار مصرف هتلی بسیار حائز اهمیت است چرا که سلامت مسافران و همچنین رضایت آن ها در زمینه بهداشت هتل مهم است.

برند تورنتو آماده ارائه خدمات در زمینه تامین محصولات بهداشتی به هتلداران محترم می باشد.

 

 1. رعایت حریم خصوصی

یک نکته بسیار پر اهمیت رعایت حریم خصوصی مهمانان می باشد به این صورت که پرسنلی که چنین خدماتی را ارائه می دهند نباید به وسایل شخصی مسافران خود دست بزنند.

 

 1. لطفا مزاحم نشوید

مهم ترین اصل اقامت در هتل راحتی و آرامش مهمانان است پس اگر مسافران مایل به نظافت اتاق خود نباشند می توانند تیکت ” لطفا مزاحم نشوید” را بر روی دراتاق خود قرار دهند بنابراین پرسنل نیز باید به حریم مهمان خود احترام بگذارد اما در صورتی که این زمان طولانی شود باید با رعایت قوانین اقدام به انجام یک سری کارها کنند.

 

نکات بیشتر پیرامون خدمات خانه داری

نکات خانه داری هتل

از آن جایی کار خانه داری تقریبا سخت و طاقت فرساست، هتل داران برای انتخاب پرسنل خود در این بخش باید دقت بیشتری داشته باشند. پرسنل مسئول در این زمینه باید از قدرت بدنی بالایی برخوردار باشند تا بتوانند در هر ساعت از شبانه روز کار خود را انجام دهند اما از آن جا که انجام چنین خدماتی در زمان نبود مسافر انجام می شود پس بیشترین بازه زمانی کاری برای پرسنل در ساعت اولیه روز می باشد.

خانه داری هتل یکی از سخت ترین و در عین حال مهم ترین بخش صنعت هتل داری می باشد از این رو مدیران باید زمان و انرژی بیشتری را برای پرورش و آموزش پرسنل خود در این بخش قرار دهند. هتل داران باید بتوانند با برنامه ریزی های دقیق، انگیزه افراد خود را بالا ببرند.

 

برخی اصطلاحات خانه داری هتل

اصطلاحات خانه داری هتل

 

پرسنل های فعال در این بخش از خدمات باید با برخی از اصطلاحات در زمینه کاری خود آشنا باشند. برخی از این اصطلاحات عبارت اند از:

 • گزارش وضعیت خانه داری (House Status Report):

گزارشی است که واحد خدمات خانه داری با توجه به مشکلات فیزیکی ارائه می کند.

 

 • عملیات پیشگیرانه تعمیر و نگه داری (Preventive maintenance):

یک سری از اقدامات که جهت تعمیر و نگه داری وسایل اتاق به صورت دوره ای انجام می شود که در نهایت باعث کاهش هزینه می شود.

 

 • اختلاف در وضعیت اتاق(Room status Discrepancy):

زمانی است که وضعیت اصلی اتاق با وضعیت ثبت شده برای پذیرش متفاوت باشد.

 

 • حداکثر ظرفیت رزرو(Booked To Capacity):

زمانی است که تمامی اتاق های هتل رزرو شده باشند.

 

 • بدون حضور مهمان(No Show Guest):

اتاق رزرو شده است اما مهمان به هتل مراجعه نکرده است.

 

 • اتاق اشغال شده(OCC-Occupied):

مهمان درون اتاق خود اقامت دارد.

 

 • اتاق خالی(VAC-Vacant):

اتاق خالی می باشد و آماده ورود مهمان است.

 

 • خارج از سرویس(O.O -Out Of Order):

اتاقی که به هردلیل آماده پذیرش مهمان نباشد.

 

 • مزاحم نشوید(N.D-Do Not Disturb):

وضعیتی است که مهمان مایل به نظافت اتاق خود نمی باشد.

 

 در نهایت امر

بخش خانه داری، قلب یک هتل است چرا که اگر اتاق های یک هتل از نظافت کافی برخودار نباشند و مهمان ناراضی هتل را ترک کند، برای اعتبار هتل تهدید بزرگ به شمار می رود. صرف هزینه برای بهبود عملکرد در این زمینه می تواند بخش عظیمی از رضایت مهمانان را جلب کند چرا که عدم رعایت بهداشت و پاکیزگی تا حد زیادی بر محبوبیت و اعتبار هتل تاثیر می گذارد.

فهرست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منوی دسته بندی های خود را در تنظیمات تم -> سربرگ -> منو -> منو موبایل (دسته ها)